Rågsvedsprofiler nu och då, del 8

2017-12-08 09:56
Artikel med Roland i en dagstidning
Artikel med Roland i en dagstidning
Fredagsmorgon och idag ska vi kort omnämna en i föreningen mångårig ordförande som med sitt starka samhällsengagemang samt hjärta för söderort starkt bidrog till att Rågsveds IF blev en förening att räkna med!

Namn:
Roland Öhrn

Född:

1930

 

Aktiv i Rågsveds IF:

Som mångårig ordförande i Rågsveds IF i föreningens begynnelse och uppväxt.

 

Civilt arbete:

Bland annat framstående socialdemokrat samt vice ordförande i polisstyrelsen. Fotnot: högst troligt var ingen mindre än Olof Palme hedersmedlem i föreningen på 60- och 70- tal via Rolands kontakter!

 

Mångårigt ordförandeskap

Roland Öhrn är en stor del av Rågsveds IF historia, tillsammans med sina kamrater var han en stor faktor i att föreningen organiserade- och växte sig stark de första åren. De första åren är i Rolands fall minst 25 år av ordförandeskap.

 

Detta under en tid då Rågsveds IF gick från att vara en nystartad kvartersklubb till att år 1976 bestå av 2000 medlemmar och flertalet olika sektioner såsom fotboll, ishockey, bandy, innebandy, shuffleboard, varpa, volleyboll och gymnastik.

 

50 & 60-talet en blomstrande tid i föreningsliv – men det skulle bli svårare

Förorterna tillhörande Vantör blev snabbt folkrika under början av seklets andra hälft och i takt med det ökade intresset för idrottat uppstod en mängd olika klubbar i förorterna.

 

Ofta växte klubbarna snabbt men efter det att nyhetens behag var över och fe olika föreningarnas eldsjälar tappade stinget upphörde inte sällan föreningarnas existens.

 

Rågsveds IF växte sig starkt istället för att läggas ner!

Med Roland vid rodret fortsatte Rågsveds IF att blomstra med ett flertal olika sektioner som ovan nämnt samt pionjärer i damfotboll. År 1976 hade föreningen över 2000 medlemmar och i en intervju med tidningen ”Socialdemokraten” spekulerade Roland i om att Rågsveds IF kunde vara landets största tjej- och damförening!

 

Nu börjar 2017 att lida mot sitt slut. Vi på hemsidan vill flagga lite för en jubileumskalender för det 60e året som kommer att lanseras till nästa år, håll utkik här och på sociala medier för mer info framöver.


Till att vi hörs igen, önskas alla en mycket härlig helg!

Nyhetsarkiv